Другий етап пологів

Що відбувається в другому періоді пологів (потугах)?

Це період, коли дитина народжується. Під час другого періода ваша дитина почне рухатися вниз по вашій піхві (пологовим шляхам). Другий період поділяється на латентну та активну фази.

Латентна  фаза другого періода.

Коли ваша шийка матки повністю розкривається, ви можете відчути, що ваші перейми на деякий час припиняються або настільки слабкі, що ви можете їх не помітити. Використовуйте цей час, щоб ненадовго відпочити, якщо можете. Це точка, в якій ваша дитина опускається і повертається в положення, готуясь  до народження. Коли голівка вашої дитини опуститься досить низько по пологовому шляху, Ви почнете відчувати дедалі сильніші скорочення разом із непереборним бажанням тужитись. Найкраще почекати, доки ви відчуєте це бажання, перш ніж почати активно тужитись, оскільки штовхання до цього, ймовірно, мало чого досягне, окрім виснаження. Якщо у Вас епідуральна анестезія, Ви можете не відчувати бажання тужитись. Якщо це так, ваша акушерка повідомить вам, коли ви можете почати штовхати та як довго. Ваша акушерка стежитиме за прогресом і самопочуттям вашої дитини та повідомить Вас, коли настане час для поштовху. Прийняття вертикального положення, навіть якщо у вас є епідуральна анестезія, може допомогти Вам витужити дитину за коротший час, оскільки сила тяжіння та поза сприяюча відкритості таза допоможуть вашій дитині опуститися. В більшості випадків епідуральна анестезія дозволяє певну рухливість, і акушерка може допомогти зайняти зручне положення.

Якщо у вас вже не перші пологи, другий період може зайняти лише 10 хв. А якщо це ваша перша дитина, це може зайняти кілька годин. Це також може зайняти більше часу, якщо вашій дитині потрібно трохи змінити положення, щоб розташувати голівку найменший діаметром в пологовому шляху. Якщо інстинкти підказують Вам змінити позицію, дотримуйтеся їх. Залежно від положення вашої дитини може допомогти поза полусідячи, присідання або стояння на четвереньках. Акушерка також може допомогти вам знайти найкраще положення для народження дитини.

Активна  фаза другого періода.

Коли Ви відчуєте тиск голови вашої дитини внизу в тазу, і з кожним скороченням Ви відчуєте сильні позиви тужитись, ви перейшли в активну фазу. Ваша дитина опуститься настільки, що ваша акушерка/лікар або партнер по пологах можуть побачити її.  Прислухайтеся до свого тіла і тужтесь у відповідь на бажання. Глибоко дихайте між потугами, а не затримувати дихання. Можливо, ви захочете видавати звуки стогону чи ревіння під час штовхання, або ви можете віддати перевагу мовчанню. З кожним поштовхом ваша дитина буде рухатися нище через ваш таз, але наприкінці потуги вана знову трохи повертається назад. Це нормально і дає м’язам тазового дна час для поступового розтягування. Якщо ваша дитина продовжує поступово рухатися вниз, все добре.

Тримання у вертикальному положенні може допомогти вашій дитині просуватись по пологовому шляху під час активної фази. Прислухайтеся до свого тіла та тужтесь у відповідь на бажання, розслабляючи тазове дно під час натискання, щоб м’язи могли розтягнутися навколо вашої дитини.

Коли голівка вашої дитини залишається біля входу у піхву і не ховається між потугами, це називається коронуванням. Ваша акушерка може попросити Вас припинити тужитись і  поверхнево дихати як собака або повільно видихати. Це допоможе Вам протистояти бажанню тужитись дві або три потуги, щоб ваша дитина народилася м’яко та повільно. Цей підхід може допомогти захистити вашу промежину (область між вульвою та анусом). Ймовірно, ви відчуєте гаряче, пекуче відчуття, коли промежина почне розтягуватися навколо голови вашої дитини - вогняне кільце. Акушерка може використовувати теплі компреси, щоб підтримувати вашу промежину, коли вона розтягується, щоб запобігти розриву. Акушерка також може підтримувати голівку вашої дитини під час потуги. Проміжок часу між народженням голівки та тіла дитини дає акушерці час перевірити, чи обвита пуповина навколо його шиї, і, якщо потрібно, послабити її. Плечі малюка з рештою тіла з’являться під час наступної потуги, часто з виділенням амніотичної рідини, а можливо і крові.

Вам можуть запропонувати керовані потуги. При використанні цього методу другий період пологів може тривати меньше, ніж при спонтанних потугах Протонується зробити глибокий швидкий вдох,  затримати дихання і з силою тужитись направляючи зусилля донизу. Бажано, за одну потугу робити не менше 3 таких циклів.

При сідничному положенні дитини першими народжуються сідниці, а останьою голівка. Пологи проходять інакше і потребують супроводу досвідченого фахівця.Коли Ви народите дитину, другий етап закінчиться. Акушерка покладе малечу на ваш живіт або груди. Пуповина зазвичай достатньо довга, щоб забезпечити це, поки це не перерізана пуповина. Ви вперше обіймите вашу дитину! Ви можете вивчати обличчя вашої дитини, подивитись в очі. Можете погладити малюка та поцілувати пальчики. Це неймовірні і незабутні відчуття щастя - ваша нагорода за труд в пологах! І такий необхідний контакт з маминою любов'ю для малечі - краща нагорода за пройдений шлях народження! З фізичної точки зору відбудеться дуже важливий контакт шкіра до шкіри мами і дитини: малече  буде тепло, її шкіра заселиться маминою флорою, вона зможе почати смоктати груді, а у Вас почне краще скорочуватись матка.

Які є поради щодо другого періоду пологів?

  • Прийміть вертикальне положення для скорочення потужного периода та зменшення ризику потреби в допоміжній допомозі для народження.
  • Спробуйте різні пози відповідно до своєї інтуїції та порад акушерки.
  • Дихайте між потугами, щоб у Вас і вашої дитини було достатньо кисню.
  • В паузі між потугами максимально розслабляйте всі м'язи і відпочивайте.
  • Зробіть ковток води під час паузи між потугами.
  • Якщо ви дуже втомилися або вам зробили епідуральну анестезію і Вам потрібно лягти, ляжте на лівий бік. Попросіть партнера по пологах підтримати вашу верхню ногу. Це зменшить навантаження на поперек і розкриє таз.
  • Якщо вам робили епідуральну анестезію і Ви не відчуваєте бажання тужитись, слухайте акушерку/лікаря. Вони підкажуть, що робити.

відео по темі

наступний розділ

Третій етап пологів

Маєте питання?

напишіть нам