Перед пологами

Завантажити брошуру "Безпечне народження"

Під час вагітності тіло мами зберігає вагітність, захищає малюка/малюків та забезпечує всім необхідним для здоров'я й розвитку 24 години 7 днів на тиждень. Чим ближче час пологів — часу зустрічі, — тим більше мамине тіло готується до цієї найважливішої події — Пологів. У деяких жінок цей процес підготовки проходить ледь помітно, а самі пологи починаються раптово, а в інших ознаки більш відчутні. Дехто ще задовго до початку пологів має яскраві відчуття в тілі, тому вважає, що вже почались пологи.

У будь-якому випадку, відчуває це вагітна жінка чи ні, її тіло готується до пологів.

Емоційний стан перед пологами

Перед пологами змінюється також емоційний стан. Часто виникає бажання зануритись у свій внутрішній світ, уникаючи соціальної активності. Все, що відбувається за межами домівки, стає менш значущим. Особливо під час війни, це допомагає вагітним психологічно й фізично налаштуватися на пологи. Часто в жінок погіршується концентрація уваги, особливо якщо інформація не пов'язана з малюком та пологами. І це природно. У деяких жінок проявляється інстинкт “гніздування”: виникає сильне бажання підготувати затишний простір до зустрічі з малюком.

Які фізіологічні відчуття можливі перед пологами?

Ви можете відчувати себе незграбною. Може виникати дискомфорт у м’язах живота, стегнах або промежині. У більшості жінок посилюється втома: тіло здається важким, погіршується сон, важно засинати, наростає фізичне та емоційне виснаження, часом буває важко знайти зручну позу. Пам’ятайте: дуже скоро весь ваш дискомфорт буде винагороджено зустріччю з малечою.

Денний сон може допомогти компенсувати чутливий нічний сон, а фізичні руханки для вагітних допомагають краще впоратися з фізичним дискомфортом. Саме зараз вам важливо берегти сили для пологів.

Безпосередньо перед пологами можлива невелика втрата ваги, — у такий спосіб організм звільняється від зайвої рідини.

Позаяк ваш малюк у животі опускається, зменшується тиск на шлунок, тому зникають задишка та печія. Проте натомість частішає сечовипускання, бо голівка дитини починає давити на сечовий міхур. Також ви можете помітити випинання пупка.

Опускання голівки дитини може спричиняти нові неприємні відчуття в тазі: виникає раптовий біль у попереку або в центрі тазу. Ви можете також відчути неприємне поколювання в шийці матки, а під час спроби підняти ногу — важкість або біль. Щоденні помірні фізичні вправи допоможуть вашим зв’язкам і м’язам, а ще підтримають серцево-судинну, дихальну та травну системи.

Що відбувається у тілі жінки в передпологовому періоді?

Під час вагітності шийка матки закрита і закупорена слизом, — це допомагає уникнути інфекції. Ваша шийка матки довга й міцна,  відхилена дещо назад (спрямована до вашої спини) тому добре закриває матку.

Перед пологами шийка починає змінюватись. Спочатку вона посунеться вперед (займе центральне положення), пом'якшиться і скоротиться. Цей процес і є підготовкою шийки до пологів.  Зазвичай дозрівання шийки відбувається природно й не потребує ніяких дій з боку лікарів.

Передпологові зміни можуть тривати години, дні або навіть тижні. Ви можете нічого не помітити або відчувати перейми, які можуть мати різну інтенсивність і заважати вам спати, навіть якщо пологи ще не почались. Це є нормою, тож якщо передвісникові перейми заважають вам спати уночі, вдень вони часто зникають  або значно зменшуються. Саме тому дуже добре, якщо є можливість поспати впродовж дня, адже наступну ніч пологи вже можуть початись і вам будуть потрібні сили.

Які ознаки свідчать що пологи скоро почнуться?

Якщо пологи починаються природньо, то ніхто не знає напевно, коли вони почнуться. Є певні ознаки, які без огляду акушерки або лікаря вкажуть, що пологи вже близько:
  • збільшення вагінальних виділень (не навколоплідні води);
  • відходження слизової пробки:  слизові виділення білого, рожевого, коричневого кольору або з прожилками крові;
  • мякий стул та часте випорожнення;
  • можливе зниження рухової активності дитини; будьте уважні: дитина продовжує рухатись не менше десяти циклів упродовж дня й не менше одного разу впродовж трьох годин; рухи стають менш активними та більш плавними, бо зменшується вільне місце в матці;
  • тягучі болі внизу живота (схожі на менструальний біль) та біль в попереку;
  • тренувальні або хибні перейми (перейми Брекстона-Хікса) стають більш чутливими і частими, але залишаються не регулярними й зазвичай тривають не довше 10–30 секунд. Можуть виникати від активної напруги, але під час розслаблення та заспокоєння (наприклад, в теплій ванні) зникають зовсім. З цими переймами можна міцно заснути (або відчувати їх крізь сон). Збільшується біль у попереку.

Під час тренувальних перейм ви можете навчитись розслаблятися у відповідь на скорочення матки, тобто навчитися проживати ці миті комфортно:

пізнавати своє тіло та знаходити те, що допомагає вам проживати ці скорочення легше. Ви можете переглянути підготовлені речі для пологів. Ваш партнер почне налаштуватися на пологи, тренуватись в тому, як допомогти вам прожити перейми, коригувати свої плани, аналізувати логістику зборів та дороги до пологового будинку.

Початок справжніх пологів можна визначити з початком регулярних перейм, що прогресують: збільшується їхня тривалість та сила, зменшується проміжок між ними. Можуть також відійти води (поступово, невеликими підтіканнями або ж одразу, у великій кількості). До пологового будинку або лікарні варто їхати, якщо протягом двох годин відбувається як мінімум одна перейма тривалістю понад 30 секунд кожні 5 хвилин; або раніше, — якщо відійшли води.

Якщо ви помітили значні яскраво-червоні виділення  — понад одну столову ложку, треба негайно їхати до пологового будинку.

Медичне спостереження перед пологами та вибір місця для пологів

Чим ближче пологи, тим важливіше знайти можливість бути в безпечному місці, аби в разі чого отримати кваліфіковану медичну допомогу. Це особливо важливо в воєнний час, тож подбайте про це заздалегідь.

Перед пологами дуже важливо спостерігати, як росте малюк та визначити його положення в матці. Це можна зробити шляхом пальпації живота матері, але точніше за допомогою УЗД. Важливо вислуховувати  серцебиття дитини за допомогою стетоскопу або кардіотокографа, а також продовжувати вимірювати артеріальний тиск. Спостерігайте за своїм самопочуттям та рухами малюка.

Ви маєте право обирати пологовий будинок і лікаря. Уточніть, які в ньому побутові умови. Якщо у вас є захворювання або стани, що збільшують ризики в пологах, обов'язково запитайте, чи є в пологовому можливість надати відповідну допомогу.

Обирайте той пологовий будинок, де ви матимете можливість присутності обраного вами партнера, або партнерів. Важливо, аби лікарі та акушерки були налаштовані на фізіологічний перебіг пологів, а також дотримувалися принципів грудного вигодовування. Бажано заздалегідь обговорити та узгодити з лікарем/акушеркою ваші погляди на план пологів, адже тоді ви почуватиметеся спокійно та впевнено.

Яка нормальна тривалість вагітності?

У середньому вагітність триває 280 днів, тобто 40 тижнів або 9 місяців.

Якщо ви підійшли до 40-тижневого рубежу, а ваша дитини все ще не народилпсь, то  ймовірно починаєте цікавитися, як сприяти початку пологів.

Якщо будете розслабленими, то ваше тіло скоріш за все вироблятиме “правильні” гормони, для того щоб пологи почались, якщо ваша дитина буде готова народитися, а пологи будуть прогресувати плавніше та з меншою кількістю ускладнень. Якщо наближається 41 тиждень, ви можете обережно запрошувати дитину народитись за допомогою природних засобів.

Нижче ми наводимо деякі методи, які будуть корисними, якщо ваше тіло готове до пологів. Ці методи мають невеликі наукові докази.

Немедичні методи, що сприяють початку пологів

Акупунктура. Вважається, що вагітним жінкам акупунктура допомагає розм’якшити шийку матки, аби викликати пологи. Щоб спробувати акупунктуру, потрібно знайти кваліфікованого лікаря.

Стимуляція сосків. Соски варто обережно розтирати, аби вивільняти окситоцин та стимулювати початок скорочень матки. Стимуляція сосків може спрацювати, якщо тіло готове до пологів. Помасажуйте темнішу область навколо соска (ареолу), а не лише сосок: покладіть долоню на ареолу та рухайте круговими рухами твердо й обережно. Ефективним буде цей метод, якщо стимулювати груди протягом години на день.

Секс. Насолода від сексу та оргазму,  а також дія сперми можуть посприяти початку пологів. Багато жінок, що вже народили, вважають, що це допомогло їм розпочати пологи.

Ходьба. Вважається, що ритмічний тиск голови дитини на шийку матки може стимулювати вивільнення окситоцину. Важливо пам’ятати, що навантаження має бути помірним. Не виснажуйте себе перед пологами. Під час активних пологів перебування у вертикальному положенні та пересування можуть сприяти прогресуванню пологів.

Гіпноз. Гіпнотична релаксація давно використовується для зменшення відчуття болю під час пологів. Відчуття сильного стресу може перешкоджати виробленню окситоцина. Самогіпноз може допомогти розслабитися,  відволіктися від хвилювання щодо пологів та зменшити тривожні відчуття, спричинені війною.  

Консультація з психологом чи психотерапевтом може допомогти розвіяти ваші тривоги і допомогти вам знайти можливі причини не настання пологів.

Гомеопатичні препарати використовуються, аби посприяти початку пологів. Якщо ви хочете спробувати їх, варто звернутися до кваліфікованого гомеопата, акушерки або лікаря.

Травяний засіб. Якщо хочете спробувати будь-який трав’яний засіб під час вагітності, поговоріть про це зі своєю акушеркою або лікарем.

Чай з листя малини часто є небезпечним, особливо  раптове використання великої кількості листя малини, аби сприяти початку пологів. Варто зазначити, що листя малини можна приймати як чай з 32 тижня в поступових дозах.

Чи безпечно народжувати після 41 тижня?

Більшість дітей народжуються між 37 і 41 тижнями вагітності, а зазвичай з 39 по 41 тиждень. Майже кожна п'ята дитина народжується на 41 тижні або пізніше.

Ваша дата пологів — це орієнтовний день, коли ви народите. Вона розраховується як 40 тижнів після першого дня вашої останньої менструації, але точніше розраховується за даними першого скринінгу.

Більшість лікарень дотримуються протоколу, в якому рекомендується запропонувати викликати пологи (індукцію) в 41 тиждень. Цей підхід зменшує ймовірність потреби в  кесаревому розтині, хоча трохи збільшує ймовірність потреби в пологах з додатковою допомогою. Хоча більшість немовлят залишаються здоровими, акушери хвилюються, коли вагітність триває більш 41 тижня. Це пов’язано з тим, що після 41 тижнів вагітності статистично збільшуються ризики для здоров'я та життя малюка. Після 42 тижнів ця статистика значно збільшується.

Якщо ви не впевнені, що згодні викликати пологи за допомогою медичних методів, можете з вашим партнером попросити день або два на роздуми та ознайомитися з інформацією про індукцію. Якщо немає ризику для вашої вагітності, а ви не хочете, щоб пологи викликали, вас будуть  оглядати кожні два-три дні та перевіряти, чи здорова ваша дитина. А ви уважно слідкуйте за рухами дитини.

Рішення робити індукцію пологів чи чекати спонтанного початку ухвалює жінка. Це ваше право. Обов'язково запитайте в лікаря чи акушерки про можливі ризики в обох випадках і ухвалюйте зважене рішення. Якщо залишаються сумніви, то можете ознайомитись із джерелами доказової медицини. Якщо ви відмовляєтесь від запропонованого плану ведення пологів, то берете відповідальність за своє здоров’я і життя  та дитини.

Що мені робити, поки я чекаю народження дитини?

Найкраща порада — займатися собою, аби не думати, чи відчуваєте ви, що щось відбувається! Спробуйте запланувати невелику активність на кожен день: вийти з дому, гуляти за можливості на свіжому повітрі, переглянути комедію, поспілкуйтесь з подругами на приємні теми щоб зайняти свій розум. Якщо вам важко спати вночі, подрімайте вдень, але обов’язково спіть на боці. Слухайте музику. Не хвилюйтеся, якщо ви не можете спати, просто дрімати — це теж добре, і це допомагає запастися енергією для пологів.

Якщо виникає відчуття, що пологи почалися, але ви не впевнені, — зателефонуйте своїй акушерці або до  пологового будинку та попросіть поради. Не соромтеся телефонувати лікарю, якщо хвилюєтесь або виникають запитання. Тим часом перегляньте речі для пологів та місце, куди ви повернетесь з малюком після пологів. Переконайтеся, що маєте  все необхідне.

Що необхідно взяти з собою на пологи?

Бажано за місяць до очікуваної дати пологів підготувати речі для пологів. Необхідний перелік речей саме для вашого медичного закладу краще уточнити в закладі, бо переліки можуть відрізнятися. Ми радимо вам підготувати речі, які стануть в  нагоді в будь-якому місці.

1. Документи: ваш паспорт і обмінна карта, результати аналізів партнера (флюрографія).

2. Для себе: візьміть свою улюблену сорочку, спідницю чи сукню у якій ви хочете зустрічати вашого малюка, халат, теплі шкарпетки та  капці, що миються; легку їжу (фрукти, печиво), воду; два рушники, післяпологові прокладки, мобільний телефон та зарядне.  Для партнера: футболка, штани, капці.

3. Одяг для малюка відразу після пологів: кілька пелюшек, теплий рушник або ковдра, шапочка, шкарпетки, повзунки, кофтинка (або “чоловічок”). Для догляду: підгузок, вологі серветки, олійка.

4. Під час пологів можуть також знадобиться одноразові пелюшки (щонайменше 5 шт, 60×90 см), сухі та вологі серветки; паперові рушники, легка їжа та напої (фрукти, легке печиво, 2 л води);

Що таке “навколоплідні води”?

Під час вагітності ваша дитина перебуває всередині наповненого рідиною мішка (амніотичного міхура), який захищає вашу дитину в матці.  Коли дитина готова до народження, міхур розривається, і у вас відходять води. Цей міхур складається з двох шарів оболонок. Саме тому акушерки та лікарі часто вживають фразу «розрив оболонок».

Ви можете відчути раптовий потік води, але буває і так, що важко визначити: відійшли навколоплідні води,  сеча чи це передпологові виділення з піхви.

На відміну від сечі, амніотична рідина не має різкого запаху, тож ви не зможете контролювати її відтік. Ця рідина на 99% складається з води, тому вона зазвичай прозора зі жовтим або іноді з рожевим відтінком, якщо є сліди крові. Вагінальні виділення відрізняються від вод тим, що, мають молочний запах з мускусним відтінком, вони можуть ряснішати, коли ви наближаєтесь до пологів.

Якщо води відходять без перейм, то зазвичай це є ознакою наближення пологів: орієнтовно 90 %, що протягом доби у вас почнуться перейми. Це трапляється в орієнтовно 10 % вагітних з 37 тижня. Найчастіше  води відходять під час перейми в першому або в другому періоді пологів.

Що я відчую, коли у мене відійдуть води?

Ви зможете відчути легку цівку або великий фонтан. Це залежить від того, де і як розірвався амніотичний міхур і як низько розташована голова вашої дитини. Ви можете відчути, як води відходять із невеликим ляскотом.  Інколи відчуття, що води відійшли, виникає лише тоді, коли рідина витікає з вагіни або нижня білизна стає вологою.

Що робити, коли в мене відійшли води?

Зателефонуйте вашому лікарю/акушерці або до пологового відділення і розкажіть про відходження вод. Спеціалісти дадуть пораду що і як швидко вам потрібно робити.  Зосередьтеся на рухах вашої дитини, аби переконатися, що вона рухається, як зазвичай. Якщо води відійшли до 37 тижня вагітності або вони мають зелений, коричневий або червоний колір, варто негайно вирушати до пологового. Якщо під час вагітності у вас виявили позитивний результат на стрептокок групи B (GBS), то ваш лікар або акушерка запропонує лікування, аби захистити дитину від зараження стрептококом.

Коли вагітній жінці слід негайно звернутися за медичною допомогою?

Особливо нині, під час війни, варто знати, де розташована найближча лікарня або пологовий будинок. У будь-яку мить, включаючи комендантську годину, ви можете викликати швидку, дістатися своєю машиною або машиною сусідів.

Негайно зверніться за медичною  допомогою, якщо відчуваєте будь-які ознаки, перераховані  нижче, адже вони можуть бути небезпечними для життя.

  • Починається раптово та відчувається, що це найгірший біль у житті;
  • головний біль, який не минає або посилюється з часом:
  • пульсує і перебуває на одній стороні голови над вухом;
  • супроводжується помутнінням зору або запамороченням;
  • триває навіть після лікування медикаментами та пиття води.
  • Запаморочення або непритомність, а також є відчуття розриву в часі, про який ви не пам’ятаєте.
  • Зміни в зоровій системі:
  • виникають спалахи світла або яскраві плями;
  • сліпі плями або втрата зору протягом короткого часу;
  • зір розмитий, Ви не можете зосередитися, або бачите подвоєні предмети.
  • Думки про заподіяння шкоди собі або дитин.і
  • Проблеми з диханням:  відчуваєте задишку, ніби не можете дихати  достатньо глибоко, щоб отримати достатньо повітря в легені або у горлі та/або в грудях відчувається відчуття стиснення.
  • Біль у грудях: відчуття стиснення в центрі грудної клітки або біль, що поширюється на спину, шию або руку.
  • Зміни серцебиття: прискорене серцебиття або стукіт у грудях,  нерегулярний серцевий ритм або пропуски серцебиття.
  • Лихоманка: температура 38°C або вище.
  • Сильний набряк рук або обличчя: набряк що ускладнює згинання пальців або носіння кілець. Припухлість на обличчі заважає повністю відкрити очі, губи й рот набрякли.
  • Сильна нудота чи блювання: ви не можете пити понад 8 годин або їсти понад 24 години.
  • Сухість у роті, головний біль, спантеличеність, лихоманка та  запаморочення.
  • Сильний біль у животі, який не зникає.
  • Малюк перестав рухатися або рухається менше, ніж раніше.
  • Вагінальна кровотеча, відходження навколоплідних вод або виділення з піхви з неприємним запахом.
  • Сильний набряк, почервоніння або біль у нижній або верхній кінцівці.
  • Посилена втома.

Вагітність настала в умовах війни

Лідія Коноваленко, доула

Як підтримати жінку в пологах: інструкція для партнера

Лідія Коноваленко, доула

Як полегшити болісні відчуття в пологах?

Лідія Коноваленко, доула

Тривожна валізка у пологи

Анастасія Лях, акушерка

Підтримка родин, які стикнулися з  тяжким внутрішньоутробним діагнозом дитини

сестра Юстина, організація “Слід Життя”

Як працюють пологові під час війни?

Анастасія Лях, акушерка

Брошура "Перед пологами"

підрозділи

No items found.

читайте також

Пологи

Маєте питання?

напишіть нам

Всі відео