Після пологів

Завантажити брошуру "Безпечне народження"

У пологах народжується не лише дитина, а й мама

Будьте готові, що ваші емоції будуть ще бурхливіші, аніж під час вагітності. Ви можете відчувати:

• щастя та збудження, адже ви тримаєте на руках вашого малюка;

• розчарування: ви трохи сумуєте за вагітністю, адже перебували в центрі уваги, а малюк належав лише вам;

• плаксивість або навіть післяпологова депресія; ви можете пройти онлайн-тест на післяпологову депресію, якщо у вас виявиться ймовірність депресії, зверніться до психолога;

• пригніченість: кардинально зміниться життя, адже майже весь час ви проводите з малюком, тому майже відсутня соціальна активність. А ще бракує сну, бо не завжди є можливість поспати 3–4 години поспіль. Спочатку вам важко розуміти малюка й ви розгублюєтеся, коли він плаче.

Під час війни ваш психологічний стан менш стабільний, ніж у мирні часи, тому  ще більше уваги потрібно приділяти турботі про себе і задоволенню своїх потреб. Дитина відчуває ваш стан, тож коли мама спокійна, то дитина теж заспокоюється.

Під час пологів ви мали величезну роботу, з якою впорались. Все ж вам потрібно відновитись, адже в тілі відбуваються суттєві зміни, — перехід із вагітності на лактацію. Гормони вагітності підтримували емоційний стан на високому рівні, але після пологів вони суттєво знижуються. Втома після пологів, дискомфорт в тілі, низький рівень гормонів, відсутність нормального сну, налагодження грудного вигодовування, знайомство з дитиною та її потребами і догляду за нею. Відбувається адаптація до материнства. Ви можете відчувати тривогу: «Може я щось роблю неправильно?».

Для відновлення варто робити масаж, післяпологову гімнастику та остеопатію.

Що я можу відчувати після пологів?

Одразу після пологів фізично можуть бути різні відчуття.

Відчуття втоми, адже ваше тіло багато працювало, аби народити дитину.

Тремтіння та відчуття ознобу навіть у теплому приміщенні. Воно буває у  багатьох породіль, але минає за годину після пологів. Їх можна зменшити, якщо закутатись у ковдру та  випити гарячий солодкий чай.

Слабкість, запаморочення та шум у вухах часто виникає під час вставання з ліжка декілька перших разів після пологів. Цей стан пов'язаний із різкою зміною кількості крові та рідини в організмі, але поступово це минеться. Намагайтеся не змінювати різко положення тіла відразу після пологів. Важливо, щоб поруч був той, хто зможе допомогти та підтримати.

Вагінальні виділення («лохії») —  залишки крові та тканин, від яких звільняється матка. Перші дні вони рясні червоні та зі згустками. Поступово їх обсяг зменшується, колір змінюється на рожевий або коричневий, потім на жовтувато-білий. Годування грудьми, вертикальне положення, ходіння в нормі посилюють виділення. Виділення припиняються здебільшого на 6–8 тиждень після пологів.

Після пологів матка продовжує скорочуватись, щоб повернутися до колишнього стану. Частота й сила переймів буде зменшуватися протягом кількох тижнів. Найсильніші відчуття бувають під час годування груддю у жінок, які народжують не першу дитину.

Складнощі з сечовипусканням, які можна подолати, якщо випити багато рідини одразу після пологів (дві чашки чаю або  води). Аби полегшити процес, варто пустити струмінь води в раковину або за можливістю стати під теплий душ. Важливо розслабитися під час сечовипускання (особливо — м’язи тазового дна). Також можна зігріти низ живота та промежину пляшкою з теплою водою тощо.

Якщо протягом трьох-чотирьох годин після пологів не виходить сходити “по-маленькому”, то медсестра може допомогти, використавши катетер. Уникайте довгої затримки сечі, адже це може призвести до циститу.

Дискомфорт у промежині виникає внаслідок розтягнення тканин під час проходження дитини, а також збільшується у випадку розривів або епізіотомії. Обирайте зручне положення, щоб зменшити дискомфорт, робіть холодні й теплі компреси, пильнуйте за чистотою: варто митися водою після кожного сечовипускання та дефекації, а ще — змінювати прокладки.

Закрепи після пологів часто пов’язані не лише з фізичними причинами, а й зі страхом жінки напружити промежину. Діяльність кишечника слід відновити якнайшвидше: бажано на другий день після пологів і далі мати стул щодня. Закрепи приводять до інтоксикації жінки і дитини. Для профілактики закрепів варто рухатися, пити багато рідини, споживати овочі, фрукти, зернові, а також розслаблятися під час випорожнення (не хвилюйтеся — шви не розійдуться). Якщо все ще не виходить, то використовуйте гліцеринові свічки або мікроклізми.

Гази та здуття живота можна подолати, якщо забрати з вашого раціону продукти харчування, які саме у вас викликають здуття. Можуть допомогти препарати, які містять симетикон.

Якщо ви ночуєте після пологів не в пологовому будинку, то важливо не залишатися наодинці. Хтось обов'язково повинен бути поруч, щоб допомоги, а в разі потреби покликати на поміч.

Червоні прапорці, за яких необхідно терміново звернутись до лікаря після пологів:

 • рясні кров'янисті виділення (одна наповнена прокладка за одну годину);
 • мало виділень після пологів або вони раптово припинилися в перші дні після пологів;
 • згустки, що більші, ніж м'ячик для малого тенісу;
 • гнійні виділення з неприємним запахом;
 • відсутність переймоподібних відчуттів внизу живота під час годування;
 • біль, що тягне в нижній частині живота;
 • температура понад 38 у ліктьовому згині;
 • прискорене серцебиття та слабкість;
 • утруднене дихання;
 • лихоманка та озноб;
 • тремтіння в кінцівках;
 • різкий біль у животі.

Якщо ці симптоми у вас наявні, варто терміново звернутися до лікаря!

Ви обов’язково впораєтеся! З допомогою близьких вам буде спокійніше. Дуже добре, якщо побутові питання вони візьмуть на себе, а ви зможете зосередитися на контакті з малечею.

Важливо не знецінювати, навпаки, дозволяти собі звертатися за підтримкою близьких та спеціалістів. Нині під час війни є багато фондів та організацій, що допомагають піклуватися про психологічний стан українських жінок. Лікарі створили волонтерські чати та сайти, де можна отримати безкоштовну онлайн-допомогу.

Якщо поруч є люди, які можуть обійняти, вислухати, допомогти приготувати їжу тощо, то нормально просити та приймати допомогу. Пам’ятайте, що все що ви робите для себе ви робите для вас обох з дитиною. Ви разом пройдете цей цікавий і важливий життєвий етап материнства.

Про що не прийнято говорити після пологів?

Лідія Коноваленко, доула

Перші дні грудного вигодовування

Олена Перкін, консультантка з грудного вигодовування

Дозвольте собі час на відновлення після пологів

Анастасія Лях, акушерка

Бейбі-блюз, післяпологова депресія та психоз: вмій розрізняти, про що варто знати кожній породіллі

Олена Чорна, психотерапевтка

Чи можу я вигодувати дитину в умовах війни?

Олена Перкін, консультантка з грудного вигодовування

Дискомфорт у грудях при годуванні: самодопомога

Олена Перкін, консультантка з грудного вигодовування

Поради бабусям та дідусям

Олена Перкін, консультантка з грудного вигодовування

Брошура "Після пологів"

читайте також

Немовля

Маєте питання?

напишіть нам

Всі відео